Pečlivě zvažte nutnost půjčky

Jako první důkladně zvažte, na co chcete půjčku použít. Opravdu potřebujete věc, na kterou si plánujete půjčit? Je nutné si ji pořizovat hned? Neohrozí vaší finanční situaci pravidelné splátky?

Udělejte si pořádek v příjmech a výdajích

Zkuste si pravidelně vytvářet finanční rezervu pro případ, že nastanou nečekané finanční potíže. Své příjmy a výdaje mějte neustále pod kontrolou.

Seznamte se s druhy úvěrů

Vyberte si ten správný úvěr, který odpovídá vašim očekáváním. Účelové úvěry slouží k nákupu konkrétního zboží či nemovitosti. Bývají levnější než neúčelové a často jsou zajištěny zástavou. Neúčelové úvěry bývají dražší, ale nemusíte dokládat, na co peníze využijete. Úvěry se následně ještě dělí na zajištěné a nezajištěné. Za zajištěné se ručí formou zástavního práva věci nebo jsou zajištěné další osobou. Nezajištěné se posuzují pouze na základě bonity klienta.

Zjistěte si informace o poskytovateli

O poskytovateli půjčky se vždy snažte najít co možná nejvíce informací a referencí. Vybírejte vždy důvěryhodného partnera a seriózní společnost.

Zajistěte si řešení v případě neschopnosti splácet

Zjistěte si, zda budete mít možné řešení v případě neschopnosti splácet. Zkontrolujte tedy kdy (a jestli vůbec) je možné dohodnout odklad či snížení splátek a jaké jsou sankce za opožděné platby. Zvažte také možnost pojištění schopnosti splácet půjčky.

S vyřizováním půjčky nespěchejte

Projděte si co nejvíce typů půjček a úvěrů a nechte si udělat více nabídek. Dávejte dobrý pozor na RPSN, úrokovou sazbu, délku splácení úvěru, výši splátek a celkové částky, kterou za půjčku zaplatíte.

Pečlivě čtěte smlouvy

Předtím než podepíšete jakoukoliv půjčku, důkladně si pročtěte všechny informace, které obsahuje. Ujistěte se, že všemu rozumíte a zkontrolujte si, zda smlouva obsahuje výši úvěru, RPSN, podmínky změny RPSN, délku splácení úvěru a stanovené jednotlivých splátek, způsob placení, podmínky ukončení smlouvy, možnost a podmínky předčasného splacení, povinnost informovat o změně RPSN, splátek, splatnost atd. Pokud je Vám cokoliv ve smlouvě nejasné, nechte si to důkladně vysvětlit. Nikdy nepodepisujte věc, které kompletně nerozumíte.